3d prınterlar

Koreliler 3D baskılı yapay gözü ticarileştirmeye başlıyorlar

 3D printer’larda basılan göz prototiplerinin güvenlik ve geçerlilik testlerinin 2020’de Yonsei Üniversitesi tarafından tamamlanması planlanıyor. Ayrıca, üniversite yapay göz üretimi için uzaktan danışmanlık hizmeti sunabilecekleri bir ağ sistemi kurmayı planlıyor. Amaçları çeşitli bölgelerdeki ve ülkelerdeki hastalara ve doktorlara, tasarım, üretim ve teslimatı yönetebilen tek duraklı bir platform oluşturmak.

 

IKEA, ergonomik gamer sandalyesi Ubik için 3D baskı kullanıyor

Oyuncular ve bir bilgisayarın önünde saatlerce vakit geçirenler için, ergonomik ve kişiselleştirilmiş bir koltuk deneyimi sunmak isteyen IKEA UBIK adıyla bir sandalye tasarladı. 3D printerlarda basılacak olan Ubik tamamen vücut taramanıza ve biyometrik verilerinizi dikkate alarak size özel yapılacaktır.

 

düşük hızlı rüzgar tüneli testi için hipersonik uçak modelleri
3-boyutlu olarak basılıyor

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nde , düşük hızda rüzgar tüneli testi için hipersonik uçak modelleri oluşturmak üzere 3D baskı teknolojisini kullanılmaya başlandı. 3D yazıcılar, çalışan bir prototip oluşturmak için gereken süreyi büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca, bir parçanın çeşitli iterasyonlarını test etmek ve geri bildirim toplamak için birden fazla seçeneği verimli bir şekilde incelemesine olanak tanıyor.

 

Studio 7.5 ve XtreeE, 3D basILMIŞ dokuma beton banklar ÜRETİYOR

Berlin merkezli Studio 7.5, bir dizi sürekli 3D baskılı dokuma beton bank oluşturmak için Fransa merkezli XtreeE ile işbirliği yaptı.

Bu dış mekan bankları, dokunmuş bir beton modeline sahip olup XtreeE’nin altı eksenli 3D baskı robotu kullanılarak basılmıştır. Altı eksenli robot, katmanları oluşturan dalgalı bir hareketle sürekli bir beton akışı oluşturdu ve sonuçta bu karmaşık bir dokuma yüzeyine sahip eşsiz banklar meydana geldi.

 

Rostec, 3D baskı üretim merkezi kurmak için 44,7 milyon dolar yatırım yapıyor

Rostec grubunun teknolojiyle ilgili yaptığı son açıklamada, yüksek teknolojili endüstrilere ileri düzey üretim tekniklerini tanıtmak için yaklaşık 3 milyar ruble (44,7 milyon $) yatırım yapacağını açıkladı.

robotıcs

Boston Dynamics'in Robotu atlas Parkour Becerilerini Gösteriyor

 Çevik insansı robot (humanoid) Atlas, tüm vücuduyla her zamankinden daha yükseğe atlamak yeni beceriler öğreniyor. Kontrol yazılımı,  kolları ve gövdeyi de içeren tüm vücudu kullanarak, hız kesmeden kütüğün üzerinden atlamasını ve yürümeye devam etmesini sağlıyor. 

 

2025 yılına elindiğinde ROBOTLAR VE MAKİNELER insanlardan daha fazla iş yapacak

İsviçreli kar amacı gütmeyen bir organizasyonu tarafından, 2025 yılına kadar tüm mevcut işyeri görevlerinin yarısından fazlasının, robotlar tarafından gerçekleştirileceği hesaplandı.

 

 

'Robotik kaplamalar' gündelik nesneleri robotlara dönüştürüyor

Yale araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni “Robotik Skins” teknolojisi, kullanıcıların kafasında nosyonları harekete geçirmelerine ve gündelik nesneleri robotlara dönüştürmelerine izin veren bir kavram getiriyor. Kaplamalar, sensörler ve aktüatörler ile gömülü elastik tabakalardan yapılır. Deforme olabilen bir nesneye (örneğin doldurulmuş bir hayvan) etrafına sarılan kaplamalar bu nesneleri kontrol edilebilir robotlara dönüştürür.

 

geleceğin çiftçileri ile tanışın

Brandon Alexander, size geleceğin çiftçisi Angus’u tanıtmak istiyor. O,  neredeyse 453 kilogram ağırlığında olan bir robot. Ama 800 kiloluk olgunlaşan sebze paletlerini kaldırabilecek kadar güçlü. 

drone

DRONE'LARın TARIMDA KULLANIMI ile birlikte verimlilik 3 katı arttı

Yapay zeka ve Drone teknolojilerinin her geçen gün artan işbirlikleri sayesinde tarım alanında yeni devrimler yaşanıyor. Drone’lar ile ilaçlama yapan çiftçiler sonuçlardan memnun. Özel yazılımlar ve drone taramaları sayesinde hasat zamanı ve miktarı konusunda önceden bilgi sahibi olan çiftçiler gerekli önlemleri erkenden alarak hasat miktarlarını 3 kattan fazla artırabiliyorlar.

 

machıne learnıng ve yapay zeka

Yapay Zeka Beyinde navigasyon Hücrelerini Taklit Ediyor

Spontane sekilde oluşturulmuş sanal bir ortamda ilerlemek üzere eğitilmiş bir algoritmanın ızgara nöronlarında hareket edebileceği kanıtlandı. 

Yeni yayınlanan bir makalede bir bilgisayar programının boşlukta gezinmeyi ve hücresel hareketleri taklit edebileceği kanıtlandı.